Post

Płytki drewnopodobne - co warto o nich wiedzieć?

Płytki ceramiczne to wciąż popularny materiał wykończeniowy, który sprawdza się w wielu zastosowaniach. Różnorodność rozmiarów, kształtów i wzorów dostępnych w płytkach ceramicznych jest jedną z ich kluczowych zalet. Dużą popularnością cieszą się na przykład imitacje drewna. Na czym polegają i co warto o nich wiedzieć?

Najważniejsze informacje o płytkach imitujących drewno

Co trzeba wiedzieć najpierw o płytkach imitujących drewno Po pierwsze, mogą się one bardzo od siebie różnić. Dotyczy to nie tylko tego, jak wyglądają, ale również ich przeznaczenia, a także właściwości. Można wyróżnić następujące produkty.

  • - Glazura drewnopodobna - płytki fajansowe wykonane są z płytek fajansowych. Są one kruche i posiadają szkliwo.
  • - Gres drewnopodobny - Powstają poprzez prasowanie w wysokich temperaturach i wypalanie ich w wysokich temperaturach. Są niezwykle trwałe, odporne na zamoczenie i mróz.
  • - Terakota drewnopodobna - Wykonana z kamionki, jest mocniejsza niż płytki szkliwione, ale mniej odporna niż gres.

 

Sposób wykończenia płytek jest ważny z estetycznego punktu widzenia. Płytki szkliwione zawsze będą miały glazurę, w innych przypadkach można wybrać powłokę matową lub błyszczącą. Niektóre płytki mogą mieć również fakturę drewnopodobną, która sprawia, że wydają się bardziej naturalne. Poszczególne produkty mogą mieć również różne kolory. Najpopularniejsze są brązowe płytki łazienkowe, ale można również znaleźć kremowe płytki łazienkowe oraz beżowe płytki łazienkowe.

Jak układać płytki drewnopodobne?

Sposób układania płytek drewnopodobnych to ważny aspekt ich wyboru. Po pierwsze, nie są one przeznaczone do grubych fug. Typowa szerokość tych płytek to 2 milimetry. Takie płytki można jednak układać bez fug. Drugą kwestią jest sposób układania płytek. W tym przypadku stosuje się offset, aby stworzyć powierzchnię przypominającą naturalne drewno. Dobrym pomysłem jest mieszanie płytek z różnych pakietów, aby uniknąć powtórzeń wzorów.
Jaki kolor fugi jest najlepszy do płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobne

Jak dobrać płytki drewnopodobne i panele?

Dość często zdarza się, że płytki podłogowe do łazienki woodgrain układane są w bliskim sąsiedztwie paneli. Choć w teorii możliwe jest idealne dopasowanie produktów, w praktyce jest to niemal niemożliwe. Wiele osób zaleca wybór kontrastowych płytek i paneli. Można je ułożyć bez konieczności stosowania dodatkowych fug. Listwa demarkacyjna może być lepszym rozwiązaniem, jeśli szukamy podobnych wzorów.

Gdzie można zastosować płytki drewnopodobne?

Istnieje wiele możliwości zastosowania matowych lub błyszczących płytek drewnopodobnych. Najprawdopodobniej będą one stosowane w kuchni i łazience. Można kupić zarówno płytki podłogowe, jak i łazienkowe płytki ścienne. Lista możliwych zastosowań jest dłuższa. Płytki wyglądające jak drewno możesz wykorzystać jako elementy dekoracyjne w salonie, przedpokoju czy na tarasie. Takie płytki idealnie nadają się do wykończenia podłóg w tych pomieszczeniach.
Łazienka z płytkami drewnopodobnymi

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie płytek drewnopodobnych

Ważne jest, aby rozważyć jakość i przeznaczenie płytek imitujących drewno przed ich zakupem. Powierzchnia zakupiona po niskiej cenie może być kosztowna i skutkować skazami i słabą trwałością. Stawiając na płytki drewnopodobne na modnalazienka.pl stawiasz na rozwiązanie, które jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż tradycyjne płytki w jednolitych kolorach, ale jest też mniej uniwersalne niż te z lekko cieniowanymi płytkami.

Płytki imitujące drewno są obecnie bardzo popularne. Płytki te cieszą się dużą popularnością ze względu na obowiązujące trendy. Trudno jednak odmówić im pięknego wyglądu. Warto na nie postawić. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na jakość, parametry i dopasowanie do reszty.