Post

Udoskonalenia domu: Twój kompletny przewodnik po wiktoriańskim domu

Niezależnie od tego, czy rozważasz przeprowadzkę do domu w stylu wiktoriańskim, czy po prostu szukasz wskazówek dotyczących remontu, wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tych wspaniałych nieruchomościach z epoki.

Według szacunków, około 10% wszystkich brytyjskich zasobów mieszkaniowych pochodzi z epoki wiktoriańskiej, a jeśli masz szczęście posiadać i mieszkać w takiej nieruchomości, będziesz wiedział, jak pełen charakteru może być wiktoriański dom. Jednak jeśli chodzi o odświeżenie bardziej funkcjonalnych obszarów nieruchomości, takich jak łazienka czy kuchnia, wiktoriański system hydrauliczny i układy pomieszczeń mogą często powodować problemy. Nawet aktualizacja salonu i sypialni może stwarzać problemy, na które nie natkniesz się w bardziej nowoczesnych domach.

W tym przewodniku wyjaśnię, czym jest dom w stylu wiktoriańskim, pokażę Ci, na jakie oryginalne cechy należy zwrócić uwagę i zaoferuję porady dotyczące ulepszenia każdego z Twoich pomieszczeń.


Co to jest dom wiktoriański?

Dom wiktoriański to taki, który został zbudowany w czasie panowania królowej Wiktorii (1837 do 1901), chociaż często można go stosować szeroko do każdego punktu w XIX wieku. Był to czas wielkich przemian społecznych, tysiące ludzi migrowało ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy, dlatego był to okres budowy domów na dużą skalę, dyktujący styl wizualny i układ domów aż do okresu edwardiańskiego i powojennego.


Jakie są cechy charakterystyczne domu wiktoriańskiego?

Podobnie jak dziś, domy wiktoriańskie miały różne kształty i rozmiary, od okazałych kamienic, w których mieszkała jedna rodzina ze służbą, po szeregowce, w których jeden pokój mógł być dzielony przez kilka rodzin.

W tym okresie powstawało wiele różnych stylów domów, a architekci szukali inspiracji we wcześniejszych okresach. Na przykład, pojawiła się szeroka mieszanka stylów włoskiego, tudorskiego i elżbietańskiego, jednak to projekty inspirowane gotykiem okazały się najbardziej popularne (z Domami Parlamentu, które zostały ukończone około 1870 roku, są tego skrajnym przykładem!), z romantycznymi wieżyczkami i udawanymi fortyfikacjami naprawdę czyniącymi "dom Anglika jego zamkiem".

Pomimo różnic w klasach społecznych i ich mieszkaniach, wiktoriańskie domy miały wiele podobieństw i jeśli jesteś wtajemniczony, łatwo jest dostrzec niektóre znaki rozpoznawcze, które wymieniłem poniżej:

  • Dekoracyjny mur z cegły na fasadzie budynku lub wyszukane gąsiory i zwieńczenia na dachu
  • Głęboko osadzone drzwi wejściowe z prostym nadświetlem
  • Okna wykuszowe (szukaj małych występów zwanych "rogami", aby rozpoznać prawdziwe wiktoriańskie okno wykuszowe)
  • Bardziej asymetryczny układ pomieszczeń (domy georgiańskie były zwykle bardzo symetryczne)
  • Mniejsza piwnica lub jej brak (domy w stylu georgiańskim miały zazwyczaj pełną piwnicę)
  • Ozdobne wyroby żelazne na zewnątrz domu w postaci bram lub balustrad
  • Piękne kafelki na podłogach (o których więcej powiem poniżej)

Wiktoriańskie podłogi wyłożone kafelkami i wystrój

Około połowy wieku, podłogi z płytek stały się bardzo popularnym dodatkiem do wiktoriańskiego domu, zwłaszcza w korytarzach, a nawet na zewnątrz domu, aby stworzyć wielkie wejście i zaimponować przyjaciołom i gościom.

Rozwój produkcji i masowego wytwarzania oznaczał, że w połowie epoki wiktoriańskiej nastąpił boom na dekorowanie domów, nawet wśród tych, którzy zarabiali skromnie. Geometryczne i enkaustyczne wzory płytek (gdzie różne kolory były inkrustowane) stały się powszechne nawet w najskromniejszych wiktoriańskich domach. W międzyczasie tapety zyskały popularność jako pokrycie ścian, dostępne w szerokiej gamie wzorów, od prostych motywów po wzory kwiatowe.


Wiktoriańskie oświetlenie

Dopiero w latach 80. XIX wieku elektryczność stała się realną opcją dla domów, a nawet wtedy tylko bardzo, bardzo niewiele uprzywilejowanych domów było wyposażonych w podstawowe oświetlenie elektryczne. Tak więc, dla większości, olej, gaz lub świece były jedynymi sposobami, aby utrzymać pokoje oświetlone przez cały okres wiktoriański.

Żyrandole mogą być używane w nieruchomościach z epoki, aby przynieść poczucie bogactwa i wspaniałości do domu, z metalicznymi wykończeniami i kryształami odbijającymi i załamującymi światło wokół pokoju.


Wiktoriańskie ogrzewanie

Dopiero w drugiej części epoki wiktoriańskiej grzejniki zaczęły pojawiać się w brytyjskich domach. Wynalezienie "pętli Bundy'ego" przez dżentelmena o nazwisku Nelson H. Bundy w 1872 roku utorowało drogę nowoczesnym grzejnikom i systemom centralnego ogrzewania, jakie znamy.

Jednak dla ogółu społeczeństwa kominki opalane węglem były jedynym sposobem na utrzymanie ciepła w domu. Dlatego w wiktoriańskich domach często można znaleźć kilka kominków, nie tylko w pokojach na parterze, ale także w sypialniach, a nawet czasami w łazienkach!

W większych wiktoriańskich domach, kuchenka była używana zarówno do gotowania, jak i utrzymywania ciepła w domu. Służące byłyby zatrudnione, aby "utrzymać ognie domowe płonące", jak to było.

W dzisiejszych czasach można znaleźć szeroką gamę tradycyjnych grzejników, które doskonale uzupełniają wystrój w stylu vintage. W rzeczywistości wielu właścicieli domów zwraca się do wiktoriańskich grzejników, aby zmodernizować i towarzyszyć współczesnemu wystrojowi.


Wiktoriańskie przestrzenie życiowe

Gdy w drugiej połowie XX wieku modne i pożądane stało się mieszkanie na otwartym planie, we współczesnych domach często zacierają się granice między pomieszczeniami mieszkalnymi, jadalniami, a nawet kuchniami.

Wiktorianie mieli tendencję mieć specyficzne pokoje dla specyficznych działań i, w zależności od tego jak duży i luksusowy może być dom, może to rozciągać się na kilka pokoi w całej nieruchomości. Przeciętny wiktoriański dom mógł oczekiwać, że będzie miał pokój przyjęć, który był używany ściśle dla formalnych okazji, zawierających wszystkie najlepsze meble i luksusowe przedmioty, takie jak porcelana, aby pokazać się każdemu, kto wchodzi do nieruchomości.

Rodzinna przestrzeń życiowa znajdowała się raczej w tylnym pokoju, zgromadzona wokół kominka, gdzie rodziny mogły się ogrzać. Jeśli było miejsce, do wieczornych posiłków używano oddzielnej jadalni lub, co częstsze, stół jadalny znajdował się w tym samym pomieszczeniu, co przestrzeń mieszkalna.

W wiktoriańskich czasach, kiedy wszystko było dość szare i powolne, materiały były często bogate i kolorowe, pełne tekstur, z błyszczącymi metalowymi akcesoriami w różnych skomplikowanych wzorach. Sufity w tych pomieszczeniach mieszkalnych były powszechnie wyższe niż te, które można znaleźć dzisiaj, aby promować uczucie wielkości, często uzupełniane przez gzymsy i drewniane boazerie.


Wiktoriańska łazienka

Może zaskoczy Cię fakt, że "łazienka" nie istniała w ogóle, z wyjątkiem najbardziej ekskluzywnych wiktoriańskich domów. Łazienka w swoim obecnym wcieleniu jest stosunkowo nowoczesnym zjawiskiem, które zyskało na znaczeniu dopiero w latach powojennych.

Jednak podczas panowania królowej Wiktorii, które trwało naprawdę królewskie 64 lata, ulepszenia i postęp technologiczny wyznaczyły kierunek rozwoju nowoczesnej łazienki, nie tylko dzięki wiktoriańskiej hydraulice umożliwiającej tworzenie nowych projektów toalet, umywalek, kranów i wanien.

Ustawa o zdrowiu publicznym z 1848 roku w Anglii była ważnym punktem zwrotnym w poprawie warunków sanitarnych i zdrowia ogółu społeczeństwa. Jej celem było zapewnienie czystej wody pitnej, drenażu i kanalizacji oraz usunięcie wszystkich śmieci z domów i ulic. Kolejna poprawka do tej ustawy w 1975 roku nadała temu ruchowi jeszcze większy impet.

Mimo to tylko bardzo zamożni mogli sobie pozwolić na doprowadzenie wody do swoich domów, a wiktoriańska hydraulika była dość rudymentarna pod względem konstrukcji i funkcji. Dopóki nie powstały nowoczesne systemy kanalizacyjne (londyński ukończono w 1866 roku), ludzkie odchody nie miały dokąd trafić, co oznaczało, że toalety były dość niepraktyczne. Wiele domów miało dostęp do zewnętrznej toalety (miski klozetowej umieszczonej na szczycie dołu), często dzielonej z innymi domami. Używano również nocników, które opróżniano rano.

Wraz z powstaniem kanalizacji, wiktoriańska hydraulika miała wreszcie gdzie zrzucić swój ładunek i wkrótce pojawiły się patenty na spłukiwane toalety, z których najsłynniejsze były te autorstwa człowieka o słynnym nazwisku, niejakiego Thomasa Crappera. Vitreous china wkrótce zostać standardowym materiałem od który toalety robili i wysoki poziom cistern zrobił spłukiwalne toalety realną opcją dla domów.

Do mycia, wiele bogatszych gospodarstw domowych zawierało wolnostojącą wannę, która, o ile nie było jakiejś formy wiktoriańskiej hydrauliki, była napełniana przez służbę. Wolnostojące wanny były dostępne od czasów georgiańskich, ale wiktoriańskie projekty stawały się coraz bardziej wyszukane i dekoracyjne, zwykle z "roll topem", który sprawiał, że wchodzenie i wychodzenie z wanny było bardziej komfortowe. Wanny w stylu Bateau (często znane jako wanny pantoflowe) z jednym końcem wyższym niż drugi, oferowały odrobinę prywatności dla użytkownika, co było często mile widziane w przypadku służby wchodzącej i wychodzącej.

Dla klas pracujących (lub "wielkich nieumytych", jak ich często, niegrzecznie, nazywano) mycie się było rzadką czynnością, przynajmniej według naszych współczesnych standardów. Publiczne łaźnie, w których za niewielką opłatą można było umyć siebie i swoje ubrania, powstały w połowie XIX wieku. W międzyczasie do cotygodniowego mycia można było używać blaszanych łaźni, w których wodę pobierano z gminnej pompy i podgrzewano w czajniku.

Dopiero pod sam koniec okresu wiktoriańskiego łazienki stały się bardziej powszechnym widokiem w domach, choć minęło jeszcze około 50 lat, zanim to skromne małe pomieszczenie naprawdę weszło w posiadanie.


Wiktoriańskie kuchnie

Wiktoriańskie kuchnie oczywiście różniły się znacznie w zależności od wielkości domu i zamożności właściciela, choć jest wiele rzeczy, które sprawiłyby, że wydawałyby się obce dzisiejszym kuchniom.

Jak już wspomnieliśmy, wiktoriańska hydraulika pozwoliła na doprowadzenie świeżej wody i odprowadzenie ścieków z coraz większej liczby domów, co pozwoliło na innowacje w myciu i przygotowywaniu jedzenia. Zlew kuchenny szybko stał się stałym elementem wyposażenia, wraz z kuchenką lub zakresem gotowania.

Podczas gdy współczesne domy mają zazwyczaj dopasowane szafki kuchenne na obwodzie pomieszczenia, kuchnie wiktoriańskie były niemalże odwrotnością tego. Duży drewniany stół zazwyczaj stał pośrodku pomieszczenia i to tam odbywały się wszystkie przygotowania. W biedniejszych domach, to mogło podwajać jako jadalny stół.

Szafki, komody i szuflady służyły do przechowywania wszystkich niezbędnych rzeczy, takich jak naczynia, sztućce i garnki. Jednak w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, nie były one "dopasowane", co oznacza, że wiktoriańskie kuchnie mogły wydawać się bardzo zajęte i zagracone.

Aby odtworzyć wygląd wiktoriańskiej kuchni, pożądany jest bardziej skierowany do wewnątrz projekt, z centralnym obszarem przygotowywania żywności. Dopasowane meble mogą być nadal używane, ale szukaj blatów z wyglądu drewna lub kamienia i bardziej tradycyjnych jednostek stylu.


Wiktoriańskie sypialnie

W zależności od zamożności gospodarstwa domowego, wiktoriańskie sypialnie wahały się od ozdobnych do wręcz funkcjonalnych. Jednak nadal z łatwością rozpoznamy wiele podobieństw między sypialniami z tamtej epoki a tymi dzisiejszymi, a mianowicie samo łóżko i otaczające je meble.

Łóżka wiktoriańskie stopniowo stawały się mniej ozdobne niż ich poprzednicy, a łóżka z czterema plakatami były zastępowane przez bardziej otwarte style. Żelazne i mosiężne stelaże, wraz z postępem w dziedzinie materacy i pościeli, oznaczały, że przeciętny Wiktorianin mógł spać łatwiej niż jego georgiańscy przodkowie.

Dzięki masowej produkcji takich przedmiotów jak dywany, nawet klasa średnia mogła cieszyć się odrobiną komfortu i ciepła pod stopami, podczas gdy grube zasłony pomagały utrzymać chłodne przeciągi podczas zimniejszych miesięcy. Bez centralnego ogrzewania w wielu sypialniach znajdował się również kominek.

Jednym z elementów, który stał się mniej powszechny w dzisiejszych czasach, jest umywalka, na której typowy wiktorianin mógł cieszyć się codziennym myciem lub goleniem, w komplecie z poręcznym wieszakiem na ręczniki. Możesz łatwo odtworzyć ten wygląd dzięki nowoczesnej umywalce.


Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli podobało Ci się czytanie o domach wiktoriańskich i sposobach na ich ulepszenie, śledź nas w mediach społecznościowych, klikając na jeden z przycisków w stopce tego wpisu. Przez cały rok 2021 będziemy dodawać kolejne artykuły pokazujące, jak ulepszyć domy z epoki, wraz z poradami dotyczącymi stylu łazienek, kuchni, szatni i nie tylko.


Sklep z tradycyjnymi łazienkami i kuchniami

W Victoria Plum odkryjesz szeroką gamę łazienek i kuchni w tradycyjnym stylu, które idealnie pasują do domów z epoki. Niezależnie od tego, które pomieszczenie chcesz odnowić, po prostu kliknij na zdjęcia poniżej, aby rozpocząć przeglądanie.